niedziela, 20 Sie 2017

Patron

Patronem naszego Ośrodka jest Janusz Korczak. Jego prawdziwe imię i nazwisko brzmi: Henryk Goldszmit. Żył na przełomie XIX i XX wieku – wielki pedagog, myśliciel, reformator i lekarz. Całe swoje życie poświęcił wychowywaniu i leczeniu dzieci.

Jego postępowe idee dotyczące wychowania są znane i cenione w wielu krajach świata, a co najważniejsze są nadal bardzo aktualne. To, co wyróżnia Janusza Korczaka, to wielka miłość do swych małych podopiecznych. Sam o sobie mówił: „Nie jestem po to, by mnie kochano, żeby się mną opiekowano, ale jestem po to, żebym ja kochał, żebym ja niósł pomoc”.

Był bezkompromisowym obrońcą spraw i praw dzieci, zwłaszcza tych potrzebujących opieki, zaniedbanych, potrzebujących rozumnej opieki, wychowania. Według niego dziecko ma prawo mieć zalety, ale i wady, ma prawo podążać dobrą drogą, ale i błądzić, ma prawo być posłusznym, ale też i swawolić.

Janusz Korczak, dobry wychowawca, uczył dzieci dążenia do dobra ogólnego, kultywowania wartości rodzinnych, poszanowania przyrody, przywiązania do ziemi ojczystej, służby ojczyźnie. Te wartości są dla nas bardzo ważne, aktualne i stanowią podstawę wychowania młodego pokolenia.

"Powiadacie: – Nuży nas obcowanie z dziećmi. Macie słuszność. Mówicie: – Bo musimy się zniżać do ich pojęć. Zniżać, pochylać, naginać, kurczyć. Mylicie się. Nie to nas męczy. Ale – że musimy się wspinać do ich uczuć. Wspinać, wyciągać, na palcach stawać, sięgać. Żeby nie urazić."

Sabina, Sobiesław, Bernard
W tym tygodniu:398