niedziela, 20 Sie 2017

Bezpieczne ferie - informacje dla rodziców

BEZPIECZNE FERIE
Drodzy rodzice!

DSC07483Ferie zimowe to czas radości, wolności i swawoli. Aby minęły one szczęśliwie i bez przykrych „niespodzianek" już teraz musicie zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka.

Łatwowierność i naiwność dziecka, brak umiejętności przewidywania są często przyczyną kłopotów. Uczyńcie wszystko, aby wasze dzieci były bezpieczne. Uczcie ich rozwagi i wyróbcie w nich odruch nieufności wobec osób nieznajomych. Razem przypomnijcie sobie zasady bezpiecznego zachowania w różnych miejscach: w domu, na podwórku, na drodze itp. Zapiszcie na kartce numery telefonów: do pracy – do siebie i współmałżonka, do dziadków. Poproście sąsiada, aby w nagłych sytuacjach Twoje dziecko mogło się zwrócić do niego o pomoc.

Ustalcie zasady, które dzieci będą przestrzegać:

- zakaż dziecku przyjmowania od obcych jakichkolwiek prezentów i słodyczy, oddalania się z obcymi osobami z miejsca zabaw, wsiadania do pojazdów kierowanych przez nieznajomych;

- naucz swoje dziecko, aby podczas waszej nieobecności w domu nikomu nie otwierało drzwi bez porozumienia z Tobą (nawet kolegom);

- ustalcie zasadę, że przed wpuszczeniem kolegi do domu najpierw musisz wyrazić zgodę na jego wizytę;

- umówcie się, że dziecko będzie informowało Cię o każdym wyjściu na podwórko i planowanym miejscu zabaw;

- określcie zasięg terenu, po którym dziecko może się samodzielnie poruszać;

- najlepiej razem ułóżcie plan zabaw na dzień następny (musisz wiedzieć, gdzie i z kim Twoje dziecko spędza czas).

Liliana Barwińska

"Bo dorosłemu nikt nie powie: 'Wynoś się', a dziecku często się tak mówi. Zawsze jak dorosły się krząta, to dziecko się plącze, dorosły żartuje, a dziecko błaznuje, dorosły płacze, a dziecko się maże i beczy, dorosły jest ruchliwy, dziecko wiercipięta, dorosły smutny, a dziecko skrzywione, dorosły roztargniony, dziecko gawron, fujara. Dorosły się zamyślił, dziecko zagapiło. Dorosły robi coś powoli, a dziecko się guzdrze. Niby żartobliwy język, a przecież niedelikatny. Pędrak, brzdąc, malec, rak - nawet kiedy się nie gniewają, kiedy chcą być dobrzy. Trudno, przyzwyczailiśmy się, ale czasem przykro i gniewa takie lekceważenie."

Sabina, Sobiesław, Bernard
W tym tygodniu:398