czwartek, 19 Paź 2017

Bezpieczne ferie - informacje dla rodziców

BEZPIECZNE FERIE
Drodzy rodzice!

DSC07483Ferie zimowe to czas radości, wolności i swawoli. Aby minęły one szczęśliwie i bez przykrych „niespodzianek" już teraz musicie zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka.

Łatwowierność i naiwność dziecka, brak umiejętności przewidywania są często przyczyną kłopotów. Uczyńcie wszystko, aby wasze dzieci były bezpieczne. Uczcie ich rozwagi i wyróbcie w nich odruch nieufności wobec osób nieznajomych. Razem przypomnijcie sobie zasady bezpiecznego zachowania w różnych miejscach: w domu, na podwórku, na drodze itp. Zapiszcie na kartce numery telefonów: do pracy – do siebie i współmałżonka, do dziadków. Poproście sąsiada, aby w nagłych sytuacjach Twoje dziecko mogło się zwrócić do niego o pomoc.

Ustalcie zasady, które dzieci będą przestrzegać:

- zakaż dziecku przyjmowania od obcych jakichkolwiek prezentów i słodyczy, oddalania się z obcymi osobami z miejsca zabaw, wsiadania do pojazdów kierowanych przez nieznajomych;

- naucz swoje dziecko, aby podczas waszej nieobecności w domu nikomu nie otwierało drzwi bez porozumienia z Tobą (nawet kolegom);

- ustalcie zasadę, że przed wpuszczeniem kolegi do domu najpierw musisz wyrazić zgodę na jego wizytę;

- umówcie się, że dziecko będzie informowało Cię o każdym wyjściu na podwórko i planowanym miejscu zabaw;

- określcie zasięg terenu, po którym dziecko może się samodzielnie poruszać;

- najlepiej razem ułóżcie plan zabaw na dzień następny (musisz wiedzieć, gdzie i z kim Twoje dziecko spędza czas).

Liliana Barwińska

"Szukaj własnej drogi. Poznaj siebie, zanim zechcesz dzieci poznać. Zdaj sobie sprawę z tego, do czego sam jesteś zdolny, zanim dzieciom poczniesz wykreślać zakres praw i obowiązków. Ze wszystkich sam jesteś dzieckiem, które musisz poznać, wychować i wykształcić przede wszystkim."

Piotra, Michała, Ziemowita
W tym tygodniu:2184