Logowanie
sobota, 21 Lip 2018
  • default style
  • blue style
  • green style
  • red style
  • orange style
Joomla Templates and Joomla Extensions by joomla2you.Com

GIMNAZJUM

Umożliwia realizację obowiązku szkolnego uczniom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym Na wszystkich etapach uczniowie objęci są rewalidacją indywidualną z…

GIMNAZJUM GIMNAZJUM

ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA

Od listopada 2009 r. szkoła realizuje projekt systemowy: MODERNIZACJA KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO NA DOLNYM ŚLĄSKU, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki przez…

ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA

SZKOŁA PRZYSPOSABIAJĄCA DO PRACY

Szkoła w cyklu 3-letnim przygotowuje do samodzielnego funkcjonowania w życiu, zapewnia edukację uczniom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Prowadzone…

SZKOŁA PRZYSPOSABIAJĄCA DO PRACY SZKOŁA PRZYSPOSABIAJĄCA DO PRACY

ZAJĘCIA DODATKOWE

  W naszym Ośrodku realizowanych jest wiele interesujących zajęć pozalekcyjnych, które mają na celu stymulowanie rozwoju dzieci oraz rozwijanie ich indywidualnych możliwości…

ZAJĘCIA DODATKOWE ZAJĘCIA DODATKOWE
Drukuj

Ratownik Nadziei po raz drugi dla SOSW w Wąsoszu

17523118_426328527704283_403263793328457608_n

W październiku 2016 r. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Wąsoszu przystąpił już po raz drugi do akcji "Szkoły dla Nadziei". Ta cykliczna akcja ma na celu włączenie dzieci i młodzież z dolnośląskich szkół do udziału w przedsięwzięciach wspierających rówieśników w najtrudniejszej walce jaką można ktokolwiek prowadzić - walce z nowotworami.

W czasie trwania akcji młodzi wolontariusze podejmują działania w sześciu różnych obszarach.

Za każde działania, w które włącza się szkoła, przyznawane jest „koło ratunkowe". Zdobyte koła, podobnie jak gwiazdki w przypadku hoteli, świadczą o poziomie zaangażowania w akcję „Szkoły dla Nadziei".

Pierwszym zadaniem, do którego przystąpił Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wąsoszu, było zorganizowanie pikniku, kiermaszu lub akcji charytatywnej.

W dniu 2 listopada 2016 r.do Ośrodka przybyli pracownicy Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu z Oddziału Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Ratownicy prezentowali uczniom, jak w sposób właściwy reagować w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia, utraty mienia i niszczenia środowiska. Uczniowie wcielali się w różne role w przykładowych scenkach, uczyli się prawidłowych zachowań, by móc odpowiednio zareagować w nagłych zdarzeniach.

W ramach realizacji tego samego koła, z okazji "Międzynarodowego Dnia Misia" ogłoszono zbiórkę pluszaków. Wolontariusze wąsoskiego Ośrodka zebrali łącznie 38 pluszaków, które zostały przekazane fundacji. Maskotki rozdano dzieciom z Fundacji „ Przylądka Nadziei" 25 listopada 2016r., podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia.

Na przełomie stycznia i lutego przystąpiono aktywnie do zadania nr 2 pod hasłem „zbieramy 1%". Przeprowadzono w szkole prelekcję dla rodziców i uczniów, podczas której zostały przedstawione zadania, cele i założenia Fundacji "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" oraz informacje o możliwości przekazania 1% podatku. Rodzice, którzy wykazali zainteresowanie, otrzymali ulotkę z informacją o KRS fundacji i możliwości odpisu od swojego podatku, podczas składania deklaracji PIT.

Aby przybliżyć rodzicom akcję, na tablicach w holu Ośrodka, zaprezentowano fotografie dokumentujące realizację poszczególnych zadań.

W czasie ferii wolontariusze rozpropagowali ulotki i plakaty z logo fundacji i numerem KRS na terenie placówki i na tablicach informacyjnych miasta.

Wiosną Ośrodek przystąpił do realizacji zadania nr 3 pod nazwą.: „wolontariat". 25 marca 2017 r. grupa uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Wąsoszu uczestniczyła w wycieczce do wrocławskiego Pasażu Grunwaldzkiego, by wesprzeć chore dzieci. W ramach realizacji zadania uczestnicy wyjazdu kwestowali i zachęcali ludzi do odpisów 1% na rzecz Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową".

Przez cały rok szkolny 2016/2017 uczniowie Ośrodka aktywnie uczestniczyli w akcji „ZBIERAMY NAKRĘTKI" w ramach zadania nr 5. Zbiórka nakrętek zakończyła się 23 czerwca 2017r. Zostały one przekazane do Wrocławia, gdzie zostały zważone. Ku uciesze zaangażowanych wolontariuszy, fundacji dostarczono 134,73 kg nakrętek.

Zadanie numer 6 jako kolejne w realizacji pięknej akcji "Szkoły dla Nadziei" zostało nazwane ,,Nadzieja zamiast kwiatka". Czas realizacji tego punktu zbiegł się z zakończeniem roku szkolnego i polegał na zbiórce do puszek. W ramach realizacji tego zadania uczniowie, nauczyciele i inne chętne osoby o wielkim sercu, zgromadzili pokaźną kwotę, bo 1 171,43 zł. W dniu 26 czerwca 2017 r. wolontariusze Ośrodka przekazali puszki na ręce wolontariuszek fundacji.

Zadanie numer 4 o nazwie - "Korowód Nadziei" było ostatnim punktem tegorocznej edycji programu. W dniu 9 września 2017 r. uczniowie, wolontariusze z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wąsoszu przyłączyli się do barwnego pochodu, który przeszedł ulicami Wrocławia. Przedstawicielki Ośrodka z balonami w rękach i uśmiechami na twarzach, radośnie promowały wspieranie Fundacji „Przylądek Nadziei" i podopiecznych Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową". Udział w korowodzie to wspaniała forma podsumowująca akcję „Szkoły dla Nadziei". Z relacji jednej z uczestniczek udało nam się choć troszkę przybliżyć wydarzenia z wrocławskiego rynku. Podczas wydarzenia przedstawiciele Fundacji w swym wystąpieniu złożyli serdeczne podziękowania wszystkim wolontariuszom.

Wyrazem ogromnej wdzięczności za udział i wsparcie w zadaniach tegorocznej akcji były zorganizowane na wrocławskim rynku liczne atrakcje. Jedną z atrakcji było zaprezentowanie na scenie grup artystycznych. Można było podziwiać popisy tancerzy i akrobatów, których ewolucje na szarfach w wykonaniu kilkuletnich dziewczynek wywoływały niesamowite emocje. Na finał organizatorzy przygotowali koncert Natalii Kukulskiej, która zaśpiewała m.in. piosenkę charakteryzującą wszystkich wolontariuszy: „Światło- nosisz je w sobie".

Każda szkoła biorąca udział w akcji otrzymała tytuł „Ratownika Nadziei". Spośród szkół biorących udział w akcji wyłoniono trzy, które otrzymały zaszczytne miano: „Ratownika Roku". Wszystkie włączone w realizację programu szkoły otrzymały dyplomy, jako wyraz podziękowania oraz tytuł „RATOWNIKA NADZIEI".

                                                                              Emilia Wawrzyniak

                                                                               koordynator

Nasz patron mówił:

"Dzieci nie są głupsze od dorosłych, tylko mają mniej doświadczenia."
Janusz Korczak

Podaruj 1% podatku

Imieniny obchodzą:
Andrzej, Wiktor, Daniel
481766
Dziś:381
Wczoraj:394
W tym tygodniu:2863
W tym miesiącu:8498
Ogółem:481766
Twoje IP: 54.161.40.41
unix 0.0
Aktualnie: 55